430681-2021 - ResultatSverige-Umeå: Elektrisk, elektromagnetisk och mekanisk behandling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Magnetstimulator rTMS
Referensnummer: HSN 643-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33158000 Elektrisk, elektromagnetisk och mekanisk behandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar utrustning för behandling av depression via repetetiv transkraniell magnetstimulering (rTMS).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser köp av följande utrustningar och omfattar:
•   rTMS-utrustning
•   Behandlingsstol med huvudstöd och huvudfixering
•   Förbrukningsmaterial till rTMS-utrustningen som till exempel spole och kylmedel
•   Option på:
•  MRI-ledd navigationsutrustning till rTMS-utrustning, vilken möjliggör stimulering av korrekta delar av hjärnan.
•  Placebo-spole.
•  H-spole eller likvärdig produkt för mer djupgående behandling.
•  Serviceavtal för offererade utrustningar.