430801-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Finans- och försäkringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Pensionsadministration och försäkring.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 6: Finansiella tjänster a) Försäkringstjänster b) Bank- och investeringstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Jönköping.
Nuts-kod SE211 Jönköpings län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Jönköpings kommun med bolag och Habo kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende administration av pensioner och administration av den avgiftsbestämda ålderspensionen samt försäkring (Avser bolagen).
Fullständig pensionsförvaltning av KAP-KL och AKAP-KL samt tidigare kommunala pensionsavtal och avtal för förtroendevalda.
Jönköpings kommuns hel- och majoritetsägda bolag är samlade i en koncern med Jönköpings Rådhus AB som moderbolag. Koncernen omfattar 18 dotterbolag varav 16 helägda och 2 delägda.
Anbudet ska omfatta alla arbetstagare och förtroendevalda som är eller har varit anställda i kommunerna och för vilka kommunens pensionsbestämmelser gäller samt alla pensionstagare som uppbär pension från respektive kommun och bolag.
En separat upphandling av alternativ KAP-KL och löneväxling kommer att göras och ingår inte i denna upphandling.
Habo kommun använder sig idag av försäkringsförmedlare. Övriga myndigheter i upphandlingen kan komma att göra det under avtalsperioden. Av den anledningen bör anbudet medge möjlighet för arbetsgivarna att ersätta förmedlaren via provision om detta blir aktuellt.
Upphandlingen handläggs administrativt av Jönköpings kommun. Deltagande myndigheter och bolag fattar egna beslut om tilldelning av kontrakt. Avtal kommer att tecknas med Beställaren och den leverantör som kommer att antas. Deltagande myndigheter och bolag kommer att teckna separata avtal. Medverkande bolag och myndigheter redovisas i förfrågningsunderlaget
Avtalens uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 15 400 000 SEK.
Avtal kommer att tecknas för 48 månader därefter kan Beställaren förlänga avtalet med 24 månader (48 + 24).
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2007:1091) om offentlig upphandling (LOU) med ett Öppet förfarande.
Utvärdering kommer att ske genom det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet.
Planerad avtalsstart för Jönköpings kommun är 1.6.2017.
Planerad avtalsstart för Habo kommun och övriga bolag är när respektive avtal löper ut.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
66000000 Finans- och försäkringstjänster, 66500000 Försäkrings- och pensionstjänster, 66510000 Försäkringar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner