430802-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kinna: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Mattransporter och Matdistributionstjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kinna.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar 2 olika uppdrag:
1. Transporter av varm/kyld mat samt en mindre mängd specerier mellan tillagningskök och mottagningskök inom Marks kommun enligt turlistor med angivet tidsschema.
2. Transporter av kylda matportioner till hemmaboende pensionärer med leverans 2 dagar per vecka.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60100000 Vägtransporter, 55521200 Måltidsleveranser
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner