430806-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Konsultuppdrag för besiktning av belysningsanläggningar i Stockholm.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Stockholms stads Trafikkontor har för avsikt att träffa ett ramavtal med en leverantör som kan tillhandahålla konsulttjänster för besiktning av offentliga belysningsanläggningar. Uppdraget omfattar i huvudsak entreprenadbesiktning i form av förbesiktning, slutbesiktning och efterbesiktning av elarbeten utförda i trafikkontorets entreprenader på offentliga belysningsanläggningar belägna i Stockholms stad.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Uppskattat värde, exkl. moms: 5 300 000 SEK
II.2.2.
Information om optioner