430807-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Diverse företags- och övriga tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Upphandling avseende utskrift som funktion.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Statens fastighetsverk har fattat beslut om att genomföra en upphandling beträffande utskrift som funktion. Målet med upphandlingen är att teckna avtal, gällande total utskriftsfunktion. Avtalet omfattar utskrift som funktion där allt ska ingå, som skrivare, installation, service, kontroll på tonerförbrukning och i god tid skicka ut ny, reservdelar, klamrar, support, övervakning, stödsystem för support och ärendehantering, samt utbildning vid uppstart.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30123000 Kontors- och företagsmaskiner, 30232130 Färgskrivare, 38520000 Skannrar, 79500000 Kontorshjälp, 79520000 Reprotjänster, 79521000 Kopieringstjänster, 79999100 Skanning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner