Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive dokument för en konkurrenspräglad dialog eller ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?UniqueId=aftlafuvhq&GoTo=Docs
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas: Officiellt namn: Sjöfartsverket Postadress: GSF/Inköpsenheten Ort: Norrköping Postnummer: SE-601 78 Land: Sverige
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Modernisering av styrsystem på isbrytarna YMER, ATLE och FREJ.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kodSE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Svenska Sjöfartsverket (SjöV) ger Er tillfälle att lämna skriftligt anbud angående modernisering av styrsystemen på isbrytarna ATLE, YMER och FREJ. SjöV:s avsikt är att ersätta systemen för handstyrning på isbrytarnas brygga med nytt system med likvärdig funktion som befintligt.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 42961000 Manöver- och styrsystem, 72212781 Programvaruutvecklingstjänster för systemhantering, 72246000 Konsulttjänster för system, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner