430828-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd för kontoavstämmning och bokslutsprocesser.
Referensnummer: 10291-2017/2111
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att upphandla systemstöd för matchning och bokslutsprocessen. För utförligare beskrivning se förfrågningsunderlaget (FFU).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 48812000 Ekonomiska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna upphandling är att upphandla systemstöd för matchning och bokslutsprocessen. Systemstödet riktar sig i huvudsak till Statens servicecenters egen personal, men ska också kunna användas av Kundmyndigheterna kopplat till kundens ekonomiska redovisning. Tjänsten ska fungera som ett arbetsverktyg för att främst effektivisera Statens servicecenters interna processer, men också Kundmyndighetens.
1.4 Mål:
Statens servicecenters mål med upphandlingen är:
— Ökad kvalitet och säkerhet.
Säkrare hantering med avstämning i elektroniskt bokslutsprogram jämfört med Excel. Minimera risken för handhavandefel och begränsningar i Excel. Ökad trygghetskänsla för handläggare som utför avstämningar.
— Mer effektiv hantering:
Stor tidsvinst vid avstämningar och upprättande av kontospecifikationer vilket kan minska arbetsbelastning, arbetstoppar och övertid. Färre manuella moment och mer enhetlig hantering.
— Högre kvalitet på layout:
Slutprodukten ser lika ut för alla kundmyndigheter (KMY) och layouten är tydligare och lättare att läsa. Nedlagd tid för estetiska justeringar elimineras.
1.5 Upphandlingens omfattning:
Upphandlingen avser ett uppdragsavtal. Uppskattade volymer på Statens servicecenter är följande under 2017:
— Kontoavstämningar ca 1 000 000. För kommande år uppskattas dessa öka något utifrån Statens servicecenters nuvarande uppdrag. Vid en förändring av Statens servicecenters uppdrag kan volymerna komma ändras under avtalsperioden.
Antal användare som utför olika typer av kontoavstämningar är idag 35 st. (dvs. där avstämning av konton och transaktioner utifrån uppsatta avstämningsregler sker).
— Ca 24 st användare arbetar med bokslutsprocesser där olika typer av bokslutsprocesser hanteras (dvs. där balanserna definieras och specificeras för konton med öppna poster hos de kunder som är anslutna till Statens servicecenter).
Eventuellt är behovet för antal användare något högre för kommande år.
— Idag finns inga användare av Tjänsten på Kundmyndigheterna. Uppskattningsvis beräknar vi att det är ca 2-5 användare i normalfallet på Kundmyndigheterna som kommer att nyttja Tjänsten de närmaste åren.
Angivna volymer är ungefärliga och ska inte betraktas som bindande under avtalsperioden. För utförligare se förfrågningsunderlag.