Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service av grundutrustning och medicintekniska produkter.
Referensnummer: 222/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser Besiktning och kontroll/ förebyggande underhåll (FU) av grundutrustning och medicintekniska hjälpmedel i huvudsak på särskilt boende och dagverksamheter.
De produkter som omfattas är framför allt sängar och personlyftar. All grundutrustning och medicinteknisk utrustning för behandling och träning ingår i avtalet samt personvågar såsom sittvåg, ståvåg, hängvåg (till personlyft).
I avtalet ingår även reservdelar vid reparation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50420000 Reparation och underhåll av medicinsk och kirurgisk utrustning, 50421000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen