430865-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Biljett- och försäljningslösning Mälardalstrafik
Referensnummer: 20200430-01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Biljett- och försäljningslösningen ska i digitala kanaler kunna hantera och sälja Mälardalstrafiks hela biljettsortiment av enkel- och periodbiljetter med målet att sälja så många biljetter som möjligt hos Mälardalstrafik.
I tillägg, vid var tid där det är möjligt, är ambitionen och målsättningen att ägarlänens enkelbiljetter samt ombudsförsäljning av Mälardalstrafiks hela biljettsortiment ska kunna hanteras och säljas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48445000 Programvara för kundhantering, 48481000 Programvara för försäljning eller marknadsföring, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen