430882-2023 - ResultatSverige-Linköping: Bröstproteser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bröstimplantat
Referensnummer: UC-2022-191
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33184400 Bröstproteser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Bröstimplantat för primär och sekundär rekonstruktion och andra plastikkirurgiska åkommor inom region Östergötland.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden.
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande anbudsområden:
Anbudsområde 1. Runda permanenta bröstimplantat och tillhörande expandrar.
Anbudsområde 2. Anatomiska permanenta bröstimplantat och tillhörande expandrar.
Anbudsområde 3. Matrix
Anbudsområde 4. Provproteser
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
UC-2022-191 Bröstimplantat
Del nr: Anbudsområde 1.Runda permanenta bröstimplantat och tillhörande expandrar.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33184410 Invärtes bröstproteser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Anbudsområde 2. Anatomiska permanenta bröstimplantat och tillhörande expandrar.
33184400 Bröstproteser, 33184410 Invärtes bröstproteser
Del nr: Anbudsområde 3. Matrix
33190000 Diverse medicinktekniska produkter
Del nr: Anbudsområde 4. Provproteser
33184100 Kirurgiska implantat