2. Förfarande
Förfarande
Titel: Radisson 3CX
Beskrivning: Denna upphandling avser upprättande av ett ramavtal omfattande kundnära fälttjänster samt anslutningsärenden utan schakt. En betydande del av avtalsinnehållet är återkommande ackrediterad kontroll av ett mätsystem, vilket är ett arbete med god planerbarhet för utföraren. För genomförande av uppdraget kommer det krävas integration, systemlösning samt lagerkapacitet för att hantera Ellevios material som är relevant för avtalet. Detaljer kommer framgå av förfrågningsunderlaget. Ramavtalet gäller perioden 2028-01-01 till och med 2033-03-31. Det geografiska avtalsområdet framgår av Bilaga karta områdesindelning. Säkerhetsskyddsavtal, nivå 3, kommer upprättas, då vissa uppdrag kommer behöva tillträde till Ellevios säkerhetskänsliga verksamhet. Frågor som inkommer under juli månad kan komma att besvaras först i början av augusti.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133341:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Beställaren kan komma att inkludera några ytterligare tjänstekategorier som option. Detaljer kommer framgå av förfrågningsunderlaget.