43091-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Internationell betalningsförmedling
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstekoncession - Tjänst för betalning av parkering samt laddning av elfordon via mobiltelefon
Referensnummer: 22/265
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66115000 Internationell betalningsförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende ett system för betalning av laddning av elfordon samt parkering via mobiltelefon.
Beställaren ser att mobil lösning för parkering och laddning av elfordon är en viktig del i utvecklingen av våra betalmedel. Beställaren vill öka möjligheter för parkören, öka driftsäkerheten och förenkla hanteringen av flera besökare vid samma tillfälle och betalstation. Parkören ska kunna välja att betala för endast den tid den parkerar respektive laddar sitt elfordon. Leverantören förstår vikten av att driva betallösningar och möjligheterna framåt för parkören och Beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30144400 Automatisk avgiftsbetalning, 48217000 Programvara för transaktionsbehandling, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 64212800 Betaltelefoni
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Liknande som upphandling av kostnadsneutralt alternativ men en tjänstekoncession.
Inledning
Omfattning
De som parkerar samt laddar sitt elfordon kan debiteras extra avgifter utöver parkeringsavgiften samt av Beställaren fastslagen avgift per kWh för att genomföra sitt köp.
Beställaren står inte för några av Leverantörens kostnader förutom vid utveckling av kameraövervakning via bil. Kostnader anges i prisfil.
Beställaren har ett avtal med Jönköping Energi som avser skötsel och underhåll av Beställarens laddinfrastruktur. Jönköping Energi äger avtalsrelationen med mjukvaruleverantör (Eways) för att driva laddprocessen samt avtal rörande installation och utbyggnad av beställarens laddinfrastruktur. I Jönköping Energis avtal med Eways ingår first line support 24/7 för svar på de vanligaste förekommande felen kopplat till start och stopp av laddprocess samt felanmälan på laddutrustningen som Jönköping Energi underhåller.
Om leverantören har extra tjänster så får det tas ut avgift av parkören för dessa. Detta redovisas i anbudet.
Upphandlingen omfattar inte ett system för digitala tillstånd.
Upphandlingen omfattar inte en hubblösning.
Utöver denna upphandling så har det även upphandlats ett kostnadsneutralt alternativ gällande tjänster för betalning av parkering och laddning av elfordon via mobiltelefon. Det kostnadsneutrala alternativet omfattar samma parkeringar och är i övrigt mycket likt detta avtal. Den största skillnaden är att andra krav gällande kostnadsneutralitet/prissättning finns.
Det kostnadsneutrala alternativet exponeras alltid mest på Beställarens webbsida om telefonparkering samt på skyltning vid parkeringarna.
År 2022 står mobilbetalning för 89,32 % som betalmetod, kortbetalning står för övriga procent. Detta är ett genomsnitt för samtliga köp och platser, vissa platser kan skilja sig åt i avseende betalmetod.