430975-2019 - PlaneringSverige-Gävle: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons - Regional busstrafik Gästrikland
Referensnummer: RS 20XX/XXX
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna annons är en förhandsannonsering av kommande upphandling av Regional busstrafik Gästrikland.
Regionen har för avsikt att annonsera upphandlingen i april 2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nuvarande trafikomfattning är cirka 60 bussar, 150 000 vagntimmar och 6 000 000 vagnkilometer.