431030-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Klippan: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färdtjänst och riksfärdtjänst
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Klippans kommuns behov av färdtjänst och riksfärdtjänst. Upphandlingen är uppdelad i en del för färdtjänst och i en del för riksfärdtjänst.
Klippans kommuns färdtjänstområde omfattas av alla kommunerna i Skåne län samt resor till och från Laholms, Markaryds, Olofströms, Sölvesborgs och Älmhults kommuner där Klippans kommun är resstartskommun eller resmålskommun. För riksfärdtjänst gäller resmål utanför färdtjänstområdet, men inom Sverige, med undantag för s.k. RIAK-resor (Resa i annan kommun). RIAK-resor ska ingå i anbudet för riksfärdtjänst och avser färdtjänstberättigade i Klippans kommun då de villgöra resa med både start och mål i annan kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 18 279 804,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen