431053-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
KONSULTTJÄNSTER AVSEENDE MARKNADSKOMMUNIKATION INOM BESÖKSNÄRINGEN PÅ DEN SVENSKA MARKNADEN
Referensnummer: 19/332
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Turistrådet Västsverige AB inbjuder er att lämna anbud på konsulttjänster avseende marknadskommunikation inom besöksnäringen på den svenska marknaden.
Turistrådets marknadsföringsarbete omfattar bl.a. kampanjer, mediasamarbeten, bearbetning av journalister och s.k. influencers och samarbeten med reseåterförsäljare. Sociala medieranvänds aktivt för att marknadsföra destinationen.
Denna upphandling avser konsulttjänster inom marknadskommunikation, i huvudsak riktade mot den svenska marknaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341100 Reklamrådgivning, 79341200 Managementtjänster avseende reklam, 79342000 Marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen