431062-2018 - PlaneringSverige-Linköping: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för Projektgenomförande av nybyggnation samt om- och tillbyggnationer
Referensnummer: UC-2018-298
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland har behov av ramavtal för projektgenomförande av ny- samt om- och tillbyggnationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ramavtal för Projektgenomförande av nybyggnation samt om- och tillbyggnationer Öster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inom varje anbudsområde är målsättningen att teckna ramavtal med tre entreprenörer inom fyra teknikområde.
Teknikområdena är:
— Bygg
— Rör
— El
— Ventilation
Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden samt ett eller flera teknikområden per anbudsområde.
Ramavtal för Projektgenomförande av nybyggnation samt om- och tillbyggnationer Väster
Del nr: 2
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Inom varje anbudsområde är målsättningen att teckna ramavtal med två entreprenörer inom fyra teknikområde.
Ramavtal för Projektgenomförande av nybyggnation samt om- och tillbyggnationer Centrala
Del nr: 3
71316000 Konsulttjänster för telekommunikation