See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulter Elnät
Beskrivning: Upphandlingen avser successiva leveranser av konsulter till Affärsområde Elnät/Projektenheten. Syftet och målet med upphandlingen är att täcka behov där interna resurser inte är tillräckliga, exempelvis vid arbetstoppar, tillfälliga vakanser eller vid behov av specifik specialistkompetens. Upphandlingen består av sju (7) anbudsområden. Ramavtal kommer att tecknas med tre (3) anbudsgivare per anbudsområde. Avtal kan komma att tecknas med ett färre antal om inte tillräckligt många anbud kommer in eller om inte tillräckligt många anbudsgivare kvalificerar sig. Det är möjligt att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. En anbudsgivare kan tilldelas ramavtal för flera anbudsområden. Anbudsområde 1: Projektledare Anbudsområde 2: Uppdragsledare Anbudsområde 3: Beredare/projektör Anbudsområde 4: Anslutningshandläggare Anbudsområde 5: Byggledare Anbudsområde 6: Besiktningsperson Anbudsområde 7: KMA-specialist Begränsning av kombinationer av anbudsområden på grund av intressekonflikter För att undvika intressekonflikter som kan uppstå vid utförande av uppdragen, finns det begränsningar av vilka anbudsområden som får kombineras. Följande kombinationer är inte tillåtna: • Anbudsområde 1 och anbudsområde 3 • Anbudsområde 1 och anbudsområde 5 • Anbudsområde 2 och anbudsområde 3 • Anbudsområde 2 och anbudsområde 4 En och samma anbudsgivare får således inte lämna anbud i ovanstående kombinationer. Om en anbudsgivare ändå lämnar in anbud som omfattar otillåtna kombinationer, kommer denna att ges möjlighet att förtydliga vilka anbud som ska kvarstå innan kvalificering och utvärdering påbörjas.
Intern identifierare: UH 25-24
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71323100 Konstruktion av elnät, 71630000 Teknisk besiktning och provning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1723582
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1 Projektledare
Beskrivning: Successiva leveranser av projektledare till Affärsområde Elnät/Projektenheten.
Intern identifierare: 1751486
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2 Uppdragsledare
Beskrivning: Successiva leveranser av uppdragsledare till Affärsområde Elnät/Projektenheten.
Intern identifierare: 1751488
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 3 Beredare/projektör
Beskrivning: Successiva leveranser av beredare/projektör till Affärsområde Elnät/Projektenheten.
Intern identifierare: 1751494
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde 4 Anslutningshandläggare
Beskrivning: Successiva leveranser av anslutningshandläggare till Affärsområde Elnät/Projektenheten.
Intern identifierare: 1751495
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Anbudsområde 5 Byggledare
Beskrivning: Successiva leveranser av byggledare till Affärsområde Elnät/Projektenheten.
Intern identifierare: 1751497
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Anbudsområde 6 Besiktningsperson
Beskrivning: Successiva leveranser av besiktningspersontill Affärsområde Elnät/Projektenheten.
Intern identifierare: 1751499
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Anbudsområde 7 KMA-specialist
Beskrivning: Successiva leveranser av KMA-specialist till Affärsområde Elnät/Projektenheten.
Intern identifierare: 1751500