431074-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Fönsterputsning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fönsterputsning
Referensnummer: FS 2.1.2-825-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911300 Fönsterputsning
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet har för avsikt att upphandla fönsterputsning av universitetets lokaler.
Fönsterputsning av Umeå universitets lokaler ska utföras fyrsidigt vartannat år, objekten delas upp i hälften (objektlista 1 och 2) så att upphandlad leverantör har putsning på campus och Konstnärligt campus varje år. Dessutom Norrbyn vartannat år.
Fönsterputsning sker under två perioder i maj (efter sopning av gågatorna) till och med juni. Samt augusti till och med september.
I beställningen kan en viss höghöjdsstädning ingå.
Avtalsperioden gäller från 1 januari 2022 t om 31 december 2022, med möjlighet till förlängning 2 + 1 år, total 4 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fönsterputsning på Umeå universitet.