431099-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Juridisk rådgivning och informationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för Kommunikationstjänster
Referensnummer: HDa 2.5-2021/631
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunikationsavdelningen vid Högskolan Dalarna ansvarar i huvudsak för högskolans webb, informations- och marknadsföringsmaterial (diverse trycksaker, monter- och mässmaterial), studentrekrytering, informationsspridning internt och externt om Högskolan Dalarna.
Högskolan Dalarna använder i första hand sina egna personalresurser på Kommunikationsavdelningen för utförandet av kommunikationstjänster. För att komplettera de egna resurserna upphandlar vi nu tjänster inom kommunikationsområdet. Uppdraget omfattar hela det utbud av tjänster som krävs för att kunna vara en fullservicebyrå inom kommunikation.
Leverantören ska vara ett stöd till Högskolan Dalarnas kommunikationsavdelning. Det kan gälla stora projekt som behöver en kommunikationsplanering på strategisk nivå likväl som mer operativt stöd i olika marknadsföringsinsatser. Leverantören kommer att arbeta mycket nära högskolans befintliga interna resurser inom kommunikationsområdet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster, 79342000 Marknadsföring, 92111250 Produktion av informationsfilm
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leveranssäkerhet parat med ett lättrörligt arbetssätt är viktig. Det innebär att leverantören snabbt kan tillhandahålla exempelvis original och texter och vara ”bollplank” med kort varsel.