431175-2017 - ResultatSverige-Karlstad: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll av lyftanordning.
Referensnummer: UE/170022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget i Värmland ämnar upphandla en tjänst för att utföra tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll av lyftanordning med erfordlig administration och planering inkl. bevakning av tidpunkter för service.
Förändringar kan komma att ske i landstingets fastighetsbestånd under avtalsperioden varför landstinget inte kan garantera en viss volym.
Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Upphandlingen omfattar bland annat:
— Tillsyn och skötsel av lyftanordningar;
— Beskrivning om vad varje servicetillfälle ska innehålla;
— Underhållsplanering;
— Objektsbeskrivning, bilaga 3 ligger till grund för upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen