431265-2018 - PlaneringSverige-Söderhamn: Regler-, säkerhets-, signal- och belysningsutrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Styrapparater för traffiksignaler, Gävle kommun
Referensnummer: 7426
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34990000 Regler-, säkerhets-, signal- och belysningsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Gävleborg planerar en upphandling av styrapparater för trafiksignaler på uppdrag av Gävle Kommun.
OBS! detta är en planerad upphandling, innehåll & tidsplan kan komma att ändras fram till annonsering
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34990000 Regler-, säkerhets-, signal- och belysningsutrustning, 34996000 Regler-, säkerhets- eller signalutrustning för vägar, 34996100 Trafikljus, 45233294 Installation av trafiksignaler, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen