Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2019-1003 Nybyggnation av Fågelsången skola och idrottshall Salems kommun
Referensnummer: TI 2019-1003
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar nybyggnation av grundskola F-9 (inkl. förskola och särskola) på ca 7700 kvm BTA med tillhörande fristående idrottshall på ca 2480 kvm BTA inkl. markarbeten och den anslutande väg som ämnar löpa från Säbytorgsvägen till ovan nämnda fastighet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45233120 Vägbygge, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen