431303-2020 - ResultatSverige-Laholm: Renoveringsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering av flerbostadshus
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
3 fastigheter med totalt 157 lägenheter i kvarteret Altona i Laholm ska ROT renoveras.
Några av åtgärderna i entreprenaden är stambyte inkl badrum och kök i 2 fastigheter samt byte av värmesystem. Även fasader och utemiljö ska ses över.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112710 Utformning av grönområden, 45236000 Markanläggning, 45261900 Reparation och underhåll av tak, 45262320 Putsning och avjämning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45431000 Golv- och plattläggning, 45442100 Målning, 45442110 Målning av byggnader, 45443000 Fasadarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen