431403-2021 - ResultatSverige-Örebro: Personalförmedling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster
Referensnummer: A2020/2783
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att teckna ramavtal med tre bemanningsföretag som ska
tillhandahålla konsulter för SCB:s räkning.
Upphandlingen omfattar i första hand bemanningstjänster i form av telefonintervjuer men även övrigt
kontorsarbete, som till exempel skanning och verifiering av inskannade pappersenkäter, kan
förekomma. Arbete ska ske på plats i SCB:s lokaler i Örebro.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79621000 Förmedling av kontorspersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen