Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalitetssäkring av spår och observationer av stora rovdjur i Västra Götalands Län
Referensnummer: 511-21135-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelserna ansvarar för den regionala inventeringen av stora rovdjur (Varg, björn, lodjur, järv och kungsörn). Uppdraget består i att utföra inventering samt fältkontroll av spår och andra observationer av stora rovdjur.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77400000 Zoologiska tjänster, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen