2. Förfarande
Förfarande
Titel: Sjukhusclowner
Beskrivning: Verksamheten ska bedrivas med god lyhördhet gentemot barn och föräldrar och i samsyn med personalen. Clowner ska sprida glädje på avdelningen med mycket finkänslighet för det enskilda barnets behov. Exempelvis kan det krävas lyhördhet för hur mycket bus olika barn tål. Leverantören ska genomföra 150 stycken clownbesök per avtalsår fördelat på halvdagar. Fördelningen över länet ska ske utifrån verksamhetens storlek på de olika klinikerna och beslutas av verksamhetscheferna.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92312000 Artistiska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115707:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster