Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blodgrupperingsinstrument inklusive förbrukning
Referensnummer: 2019-O002427
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38434520 Apparater för analys av blod
II.1.4.
Kort beskrivning
Köp av fyra st (4) medelstora blodgrupperingsinstrument inkl förbrukning till Region Skåne, samt option på ytterligare två (2) st instrument med förbrukning för fri placering inom Region Skåne.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33696100 Blodgruppsreagenser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen