See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Storköksutrustning underhåll och service
Beskrivning: Syftet och målet med upphandlingen är att säkerställa en korrekt installation samt ett kontinuerligt och kvalitativt underhåll av både befintlig och ny storköksutrustning. Detta inkluderar periodiska kontroller, akuta reparationer och statusbedömning för att upprätthålla en hög driftsäkerhet, lång livslängd för utrustningen och för att kunna planera eventuellt utbyte av utrustning i god tid. Installationer av utrustning ske enligt gällande standarder och krav, med fokus på kvalitet och långsiktig funktionalitet. Uppdraget kan innebära transportbehov inom Skellefteå- och Malå kommun. Upphandlingen är uppdelad i två delområden: · Delområde 1 Skellefteå kommun · Delområde 2 Malå kommuns deltagande bolag Skellefteå kommun Sannolik volym för avrop på avtalet baserad på historisk inköpsvolym beräknas till 6 250 000 SEK under avtalstiden inklusive optionsåren. Malå kommun Sannolik volym för avrop på avtalet baserad på historisk inköpsvolym beräknas till 400 000 SEK under avtalstiden inklusive optionsåren.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 1 Skellefteå kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111589:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 50880000 Reparation och underhåll av hotell- och restaurangutrustning, 39315000 Restaurangutrustning
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Parterna äger rätt att aktualisera förändringar i avtalet. Eventuella ändringar av och tillägg till detta avtal ska vara skriftliga och undertecknade av behöriga personer från båda parter.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 2 Malå kommuns deltagande bolag
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111589:Lot:2