Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal minsökare
Referensnummer: 18/69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31642200 Mindetektorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för minsökare, referensnummer 18/69. Minsökare ska nyttjas för min-och ammunitionsröjning vid MSB:s insatser på olika håll i världen. I dagsläget finns inte några planerade inköp. Avtalet behövs eftersom det inte går att förutse om och när behovet uppstår. Leveranser till Kristinehamn.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31642200 Mindetektorer, 38546100 Bombdetektorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen