431687-2023 - ResultatSverige-Kungsbacka: Byggnation av avfallsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation Omlastningsstation
Referensnummer: 2023-00073
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45222100 Byggnation av avfallsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Dessa uppgifter utgör inte underlag för anbud utan tjänar endast som orientering.
Projektet avser nybyggnation av omlastningsstation för hushållsnära avfall. Inom fastigheten på c:a 15 000 m2 ska en hall på c:a 2800m2 uppföras, med förberedelser för framtida expansion på 50%. Därutöver ska personalbod byggas, våg för lastbilar installeras och rangerytor för containrar anordnas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFB.31 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag
Förfrågningsunderlag hämtas via www.tendsign.com
AFB.45 Ersättningsform för anbudsgivning
Utgår ej.
AFB.61 Uteslutning av anbudsgivare
Anbudsgivaren kommer att uteslutas från deltagande i upphandlingen om anbudsgivaren eller företrädare för anbudsgivaren (i det fall anbudsgivaren är en juridisk person) genom lagakraftvunnen dom är dömd för brott som följer av 13 kap. 1 § LOU. Detta gäller även om det genom myndighetsbeslut eller lagakraftvunnen dom fastställts att anbudsgivaren inte fullgjort sina skyldigheter avseende betalning av skatter eller sociala avgifter (13 kap. 2 § 1 st LOU).
Anbudsgivaren kan komma att uteslutas om något av förhållandena i 13 kap. 2 § 2 st eller 3 § LOU föreligger.
Grunderna för uteslutning omfattar även underleverantörer.