431857-2017 - ResultatSverige-Norrköping: Datorrelaterad utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Framtagande, godkännande, dokumentation, montering och installation av lösning för Electronic Flight Bag.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 8: Forsknings- och utvecklingstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige, Västra Götalands län.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län,SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget avser hållare, strömförsörjning, montage och installation av EFB i form av tre (3) iPads i en (1) helikopterindivid samt option för montage och installation i övriga sex (6) helikopterindivider. I uppdraget ingår också dokumentation och godkännande av den kompletta installationen i samtliga sju (7) helikopterindivider samt ett antal optioner kopplat till uppdraget.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30230000 Datorrelaterad utrustning, 30200000 Datorer och datamateriel, 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 30237200 Datortillbehör
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.