Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekt och Teknikkonsulter 2018
Referensnummer: 18INK058
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Piteå kommun och Älvsbyn kommun inbjuder till anbudsgivning avseende Arkitekt och teknikkonsulttjänster enligt bifogade handlingar.
Respektive upphandlande myndighet fattar dock erforderliga beslut och tecknar separata avtal med antagen leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 31/01/2019Slut: 31/01/2021
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Med möjlighet för beställaren till ytterligare 24 månaders förlängning.