431896-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sunne: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grävmaskinsarbeten
Referensnummer: UPH2018/39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Entreprenadmaskinstjänster med förare för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden. Upphandlingen är uppdelad på fyra grupper där varje grupp rangordnas med 2 entreprenörer och en grävmaskin per entreprenör. Exempel: Entreprenör 1 blir tilldelad ett jobb och har därmed inte möjlighet att åta sig ett arbete inom samma grupp parallellt.
Tjänsterna kan förekomma inom hela Sunne kommun, men företrädesvis mest i kommunens tätorter (Sunne, Lysvik, Gräsmark, Västra Ämtervik och Östra Ämtervik)
Utgångspunkt för tjänsten är Kommunförrådet, Boställvägen 3, Sunne. Maskinen ska kunna lämnas på resp. arbetsplats tills arbetet är färdigställt.
Vi garanterar inga volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Grävmaskin bandburen 8.1-11 ton 21.1317
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Grävmaskin bandburen 19.1-21 ton 21.1327
Del nr: 2
Grävmaskin bandburen 28.1-33 ton 21.1324
Del nr: 3
Grävmaskiner hjulburna hjulstyrda 17.1-20 ton 21.2417
Del nr: 4