Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceavtal telefoniplattform
Referensnummer: 20044
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32540000 Växlar
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå Kommun upphandlar samordnat serviceavtal för den gemensamma telefoniplattformen och tillhörande programvara för Umeå, Bjurholm, Nordmaling, Robertsfors, Vindeln och Vännäs kommun. Umeå kommuns och Umeåregionens växel är en helt IP-baserad telefonväxel baserad på Cisco Unified Communication Manager med tillhörande stödsystem. Växelplattformen är vid avtalsstart version 11.5. Stödsystem är främst CMG 8.x och InAttend, samt Cisco IPCC express 10.5 för callcenterfunktionalitet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32540000 Växlar, 32571000 Kommunikationsinfrastruktur, 48510000 Programvara för kommunikation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen