43191-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Avisningsmedel
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
396293-AI901252 Ramavtal för avisnings- och handhavandeutbildning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling avser ramavtal för avisningsutbildning samt handhavandeutbildning på Försvarsmaktens avisningsfordon Avisningsbil Glykol I och II, Avisningsbil 873A och Avisningsfordon Elephant Sigma.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
24951310 Avisningsmedel, 24951311 Frostskyddsmedel, 79632000 Utbildning av personal, 80600000 Utbildning med avseende på försvars- och säkerhetsmateriel, 34740000 Utrustning för flygplan eller rymdfarkoster, träningsapparater, simulatorer samt tillhörande delar, 34960000 Flygplatsutrustning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner