431958-2021 - ResultatSverige-Överkalix: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Lokala linjer Norrbotten 2021
Referensnummer: 02:2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Norrbotten AB har avsikt att upphandla kollektivtrafik i länet.
Upphandlingen omfattar lokala linjer i Arjeplog, Arvidsjaur, Jokkmokk, Gällivare samt Kiruna kommuner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen