432238-2024 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Kapacitet Gotland Stationer 2023
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster - Varor - Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelKapacitet Gotland Stationer 2023
BeskrivningGotlands Elnät AB genomför projekt Kapacitet Gotland där det centrala elnätet uppgraderas till 145 och 36kV. Det övergripande projektet innefattar både linjer och stationer. Denna upphandling gäller flera delprojekt med stationer där nya ställverkshus, 145, 36 och 12kV ställverk skall uppföras. Projekten är på Gotland i Slite, Martebo, Visby, Eskelhem och Klintehamns området.
Föregående meddelande613462-2023
Intern identifierare23/11
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Ytterligare om kontraktets artTjänsterVaror
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
Ytterligare om kontraktets artTjänster
Ytterligare om kontraktets artVaror
Optioner
Beskrivning av alternativen2 mindre optioner