432248-2016 - ResultatSverige-Karlshamn: Ombyggnadsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ansökan om att medverka i ett EPC-projekt.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlshamn.
Nuts-kod SE221 Blekinge län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av energitjänsteleverenatör för ett EPC-projekt inom Karlshamnsbostäders fastighetsbestånd. Projektets syfte är att identifiera, genomföra och följa upp åtgärder som genererar besparingar relaterade till energi och drift. Upphandlingen syftar till att välja en ramavtalsleverantör för samtliga faser i projektet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45262700 Ombyggnadsarbete, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.