432256-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av Teledermatoskopisystem
Referensnummer: HSN 2020-1168
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Målet med upphandlingen är ett standardiserat, heltäckande verksamhetssystem som är användarvänligt och funktionellt och som tillgodoser Regionens behov av nytt digitalt it‐stöd för vårdprocessen för teledermatoskopi. Systemet ska kunna integreras med andra system som används hos Regionen som är nödvändiga för att kunna utföra Regionens uppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48180000 Medicinsk programvara, 48814000 Medicinska informationssystem, 72212180 Medicinska programvaruutvecklingstjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ett Teledermatoskopisystem till Regionen.
Omfattningen av upphandlingen är:
* Installation av Teledermatoskopisystem i Regionens it‐miljö (on‐sitelösning) med
Tillhörande integrationer till andra specifikt angivna verksamhetssystem
* Efterföljande drifttjänster och support av godkänt och driftsatt Teledermatoskopisystem
* Tillhörande utvecklingsuppdrag och konsulttjänster
Teledermatoskopisystemet beskrivs vidare mer i detalj i Bilaga 2 Kravspecifikation.
Anbud ska lämnas på samtliga delar av Upphandlingen.