432355-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Dynor till rullstolar
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Sitt- och ryggdynor.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Hallands län.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser avtal för successiva avrop på Sitt- och ryggdynor i huvudsak för hjälpmedelsverksamheternas ansvarsområden inom och anknutna till Region Halland.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33193221 Dynor till rullstolar, 33193223 Säten till rullstolar, 39110000 Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner