432365-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Arlanda: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kóncession av Mat, dryck och fika
Referensnummer: SDA 2019-00784
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Koncessionshavaren ska bedriva 4 verksamheter (objekt 1-4) varav tre av dem (ett café, en hamburgerrestaurang och en bar) är placerade på Göteborg Landvetter Airport och den fjärde – ett café, är placerad på Stockholm Arlanda Airport. Båda caféerna kännetecknas av italiensk smak och stil, där kaffe och andra varma och kalla drycker serveras samt enklare maträtter och fika.
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 135 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen