432381-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analysverktyg för musik och programinnehåll
Referensnummer: SR1813
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio får idag in lyssningsstatistik från PPM-mätare och tredje parts leverantör.
Kompletterande till detta söker Sveriges Radio en leverantör som kan tillhandahålla ett analysverktyg för musik- och programinnehåll.
Data från tredje part skickas direkt till i denna upphandling efterfrågad leverantör för analys och resultat.
Detta innebär att i denna upphandling efterfrågad leverantör även ska samarbeta med ovanstående tredje part.
Sveriges Radio förbehåller sig rätten att avbryta upphandlingen om de inkomna anbuden visar sig överskrida den budget som beslutats och avsatts för det ifrågavarande inköpet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 72212463 Programvaruutvecklingstjänster för statistik, 48463000 Programvara för statistik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen