Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Andningshjälpmedel
Referensnummer: SLSO 19-1855
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms läns sjukvårdsområde (SLSO) har för avsikt att upphandla andningshjälpmedel. Region Gotland har rätten att avropa från kommande avtal. I upphandlingen ingår ventilatorer, befuktare, hostmaskiner, CPAP/Bilevel, avancerad Bilevel och slemsugar. Till samtliga utrustningar tillkommer även förbrukningsmaterial, bl.a. masker och slangar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33157400 Andningsapparater för medicinskt bruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen