432533-2018 - ÄndringSverige-Svenljunga: Försäkrings- och pensionstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration och Försäkring
Referensnummer: 18/50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen sker i samverkan mellan Svenljunga, Marks, Bollebygds, Herrljunga, Vårgårda, Tranemo och Ulricehamns kommuner samt Vårgårda Bostäder AB och Tranemobostäder AB och avser Pensionsadministration och försäkring av FÅP, Försäkring av IPR, Individuell traditionell försäkring avseende premier från löneväxling och alternativ pensionslösning samt Individuell fondförsäkring avseende premier från löneväxling och alternativ pensionslösning.