2. Förfarande
Förfarande
Titel: Sug- och spolarbeten
Beskrivning: Ramavtalet avser löpande sug- och spolarbeten inom Vätterhems fastighetsbestånd. Arbeten som kan avropas omfattar bland annat: avloppsrensning, spolning av stammar, stickledningar, dagvattenbrunnar/rännstensbrunnar och utlopp, rotskärning, Inspektion av VA-ledningar, filmning, pejlning och dokumentation av ledningsnät, slamsugning, tömning av dagvattenbrunnar, tömning fett- och oljeavskiljare och hantering av slammet/avfallet från brunnar.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90513600 Avlägsnande av slam
Ytterligare klassificering (cpv): 90400000 Avloppshantering, 90430000 Bortskaffande av avloppsvatten, 90470000 Rensning av avlopp, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Sug- och spolarbeten