432700-2021 - ÄndringSverige-Sundsvall: Anläggningsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad - Brandstation i Sundsvall och Liden
Referensnummer: UH-2021-337
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun upphandlar byggentreprenad avseende;
nybyggnation av heltidsstation i Sundsvall åt MRF samt SOS Alarm AB med en BTA på ca 8 000 m2, samtnybyggnation av deltidstation i Liden åt MRF med en BTA på ca 600 m2.
Entreprenaden sker genom en totalentreprenad i partnering, enligt bilagt förfrågningsunderlag.