432701-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd avseende mål- och strategirealisering - Införande
Referensnummer: MD2023-309
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SPV har genomgått en organisationsförändring där organisationen nu behöver hjälp att ta nästa steg mot effektivitet, ökad struktur och väl fungerande samarbete. Upphandlingen syftar till att tillgodose Statens tjänstepensionsverks behov av en tjänst kring organisations- och affärsutveckling med fokus på strategirealisering. Målet med uppdraget är att införa nya rutiner och strukturer för ekonomistyrning, ramfördelning, förändrade mätetal och strategirealisering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72222300 IT-tjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72514200 Förvaltning av dataanläggning för datasystemutveckling, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsultstöd enligt upphandlingsdokumenten.