432714-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bussresor med förare.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling avser bussresor av skiftande karaktär med förare. Bussresorna kan vara allt från transporter till och från olika evenemang som konferenser och kortare dagsturer, till längre resor inom i huvudsak Sverige. Majoriteten av FHS bussresor genomförs med startpunkt i Stockholm, Solna eller Karlstad. Vidare ordnas det varje år bussresor till Norrbotten, Göteborg, Gotland, Skåne samt Norge.
FHS behov består av att hyra buss med förare för transport av grupper i olika storlekar:
— Buss upp till 15 personer,
— Buss upp till 30 personer,
— Buss upp till 40 personer,
— Buss upp till 60 personer.
Bussen ska köras fram till överenskommen adress samt även återföras till samma adress.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare, 60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.