432759-2016 - ResultatSverige-Karlstad: Boskapsskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Betesdrift på 2 strandängar i Klarälvsdeltat för åren 2017-2021.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlstad.
I Klarälvsdeltat mellan Karlstad och Hammarö har strandängarna sedan lång tid nyttjats som fodermarker till betesdjur, både som betesmarker och som slåtterängar. För ett sekel sedan var landskapet öppet och vidsträckta gräsmarker bredde ut sig. De flesta av dessa marker håller nu på att växa igen med bl.a. björk, al och videbuskar. Endast ett fåtal strandängar hävdas genom t.ex. bete, ofta i samarbete med kommun.
Nuts-kod SE311 Värmlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Genom detta förfrågningsunderlag erbjuder Länsstyrelsen intresserade entreprenörer att lämna anbud på betesdrift av 2 nyrestaurerade strandängar i Klarälvsdeltat för åren 2017-2021 i enlighet med förutsättningar angivna i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor. Åtgärderna i denna upphandling ingår i projektet LIFE + Vänern, vilket är ett EU-finansierat projekt med olika naturvårdsåtgärder i Vänern och dess närområde. Projektet pågår under perioden 2014-2018. Läs mer om projektet på www.lifevanern.se
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
77500000 Boskapsskötsel
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.