432804-2019 - ÄndringSverige-HUDDINGE: Ut- och tillbyggnadsarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillbyggnad Sjötorpsskolan
Referensnummer: HS/2019:129
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjötorpsskolan byggs ut med en ny 2-våningsbyggnad kopplad till den befintliga skolbyggnaden via en entrésluss och med nytt fläktrum på taket.
Med tillbyggnad så kommer skolan att bli en F-6 skola med 2 paralleller.
Option
Skolgården renoveras med nya och befintliga lekutrustningar samt en ny konstgräsplan anläggs på skolgården samt att dagvatten skall hanteras